To, że Windows 10 zacina, chociażby czasami wiemy wszyscy. Często spowodowane jest to zbyt słabą konfiguracją podzespołów komputera. Zdarza się też, że dysk, na którym zainstalowany jest system operacyjny, zaczął odmawiać posłuszeństwa. Jak zatem rozwiązać problemy z Windowsem, gdy problemem nie jest sprzęt?
Zasilanie komputera
Faktem jest, że komputery potrzebują energii. Laptopy i inne urządzenia przenośne mają wbudowaną baterię. Często zdarza się, że producent stara się wydłużyć czas pracy urządzenia na baterii poprzez zmniejszenie jego wydajności.
Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać to udanie się do panelu sterowania do sekcji System > Zasilanie. Następnie sprawdzamy, czy na pewno niezaznaczony jest tryb oszczędzania energii. Jeżeli okaże się, że tryb niskiej wydajności jest uruchomiony domyślnie, należy kliknąć kropkę i tym samym włączyć tryb maksymalnej wydajności.

Aktualnie aktywny tryb zasilania możemy modyfikować według własnych preferencji, zmieniając przykładowo maksymalny procent użycia procesora CPU lub czas nieaktywności, po jakim dysk twardy się wyłączy.
Pozbyj się niepotrzebnych zadań i usług
Podczas korzystania z komputera instalujemy dużą ilość programów. Potrzebnych i tych mniej. Nie z każdych korzystamy cały czas, więc warto się zastanowić czy na przykład przeglądarka ma szukać aktualizacji cały czas. Mnie wystarczy, że sprawdzi ona swoją aktualność tylko podczas jej uruchomienia.
Wszystkie usługi sprawdzić możemy w menu konfiguracji systemu. Włącza się je między innymi poprzez wywołanie okna Uruchom dzięki skrótowi Windows + R, a następnie wpisanie msconfig. Naszym oczom ukaże się menu konfiguracji. Warto teraz przejść do sekcji usługi, by zacząć nimi zarządzać.
Kryje się tam wiele nazw różnych usług dostępnych na naszym komputerze. Jeżeli nie chcemy zmieniać ustawień systemowych, warto zaznaczyć opcję „Ukryj usługi firmy Microsoft„. Teraz lista zostanie przefiltrowana i pozostaną jedynie usługi większości zainstalowanych przez nas programów. Jeżeli znajdziemy jakiś, z którego dawno nie korzystaliśmy, warto go wyłączyć. Niepotrzebnie zużywa on zasoby komputera, tym samym zmniejszając jego ogólną wydajność. Na koniec klikamy „Zastosuj” i uruchamiamy ponownie komputer.

System włącza się pół godziny?
Powodem długiego przebywania systemu na ekranie logowania jest w zdecydowanej większości przypadków zbyt duża liczba programów uruchamiających się podczas startu. By zmniejszyć ich ilość i tym samym przyspieszyć rozruch systemu, przechodzimy do menedżera zadań.
Wszystkie programy, które uruchamiają się razem z systemem operacyjnym, wyświetlane są w sekcji „Uruchamianie„. Tam też się udajemy i wyłączymy zbędne programy. Nie zalecam wyłączania programów monitorujących przykładowo antywirusa, ponieważ może to zaburzyć ich pracę.

Niepotrzebne efekty i animacje
By zmodyfikować animacje w systemie Windows, ponownie wywołujemy okno Uruchom i wpisujemy tym razem sysdm.cpl. Następnie do ustawień zaawansowanych i klikamy przycisk Ustawienia przy napisie Wydajność. Warto wypróbować opcję największej wydajności, lecz ostrzegam, system zacznie wyglądać nieco inaczej.


Podsumowanie
Przypadek komputera, na którym Windows 10 zacina, powinny choć trochę poprawić powyższe rozwiązania. Jeżeli tak by się nie stało, wtedy naprawdę powinniśmy pomyśleć o zaktualizowaniu konfiguracji sprzętowej lub o ewentualnym przejściu na inny system.