Już od pewnego czasu korzystać możemy z usługi Nvidii pod nazwą GeForce NOW. Jest to system umożliwiający granie we wcześniej zakupione przez nas gry, nie obciążając przy tym naszego komputera. Aplikacje uruchamiane są w chmurze. Oto pełna specyfikacja GeForce NOW.
Specyfikacja GeForce NOW
Na moment publikacji tego tekstu natrafić możemy na dwie podstawowe konfiguracje sprzętowe znajdujące się w Stanach Zjednoczonych:
- Intel CC150 3.50GHz, RTX T10-8, 7(?) GB RAM
- Intel Xeon E5-2697 v4 2.30GHz, Nvidia Tesla P40, 16 GB RAM

Jak nie trudno się domyślić, serwery działają pod kontrolą Windowsa. Zainstalowane wersje to Windows Server 2012 R2, 2016 i oczywiście 2019. Przy czym dwie pierwsze spotkamy na pewno częściej.
Intel i RTX

Intel CC150 to jeden z procesorów architektury Coffee Lake niedostępny w sprzedaży. Nie posiada on zegara boost i GPU. Nie jesteśmy w stanie ustalić, na jakim ogólnodostępnym procesorze on bazuje, ale niektóre źródła mówią, że jest to najprawdopodobniej i9-9900KF.
O RTXie wiemy już nieco więcej. Ponieważ T10-8 to nowa Tesla współpracująca z technologią ray tracing a dokładnie Nvidia Tesla RTX.
Xeon jest bardzo wydajnym i znanym wszystkim zainteresowanym procesorem przystosowanym do zastosowań serwerowych. Dlatego też dla nas ciekawszą kwestią jest zastosowanie Tesli P40. Ta karta graficzna nie jest przystosowana do gier i tak naprawdę GTX 1080 będzie od niej o wiele wydajniejszy i znacznie tańszy. Tę kartę zastosowano najprawdopodobniej ze względu na wirtualizację.

Subiektywnie
Serwery GeForce NOW to bardzo wydajne jednostki, które bez wysiłku uruchomią najnowsze produkcje na maksymalnych ustawieniach graficznych. Ciekawą kwestią jest to dlaczego Nvidia zdecydowała się na jednostki Intela. W końcu konkurencyjne procesory AMD byłyby wydajniejsze, tańsze i pobierają mniej energii. Niemniej jednak ciekawą kwestią nadal pozostaje tajemniczy Intel CC150.