Wydawałoby się, że po zainstalowaniu systemu, urządzenie jest w pełni gotowe do pracy. Otóż nic bardziej mylnego. Sprawdź, co zrobić po instalacji nowego Windowsa.
Pozbądź się bloatware!
Czym jest bloatware? Jest to po prostu preinstalowane oprogramowanie, którego użytkownicy zwykle nie potrzebują. Zajmują one też cenne zasoby komputera.
Jeżeli posiadasz laptopa, albo twój komputer pochodzi ze znanej sieci sklepów, zapewne znajdziesz na nim masę oprogramowania, zwykle o nazwie przedstawiającej producenta twojego sprzętu. Wejdź w Ustawienia, następnie Aplikacje, sprawdź zastosowanie każdej z nich i zdecyduj czy aby na pewno wszystkie wiesz jak wykorzystać. Część oprogramowania może pomóc ci kontrolować temperaturę czy podświetlenie, inne zwyczajnie działają w tle i tylko czekają, aż je odinstalujesz.
Inną metodą na pozbycie się zbędnego oprogramowania jest instalacja systemu na nowo, z pomocą czystego obrazu. Taka metoda jest dość wygodna, ale trzeba potem chwilę popracować ze sterownikami.

Jeżeli nadal w Menu Start widzisz oprogramowanie, którego nie możesz odinstalować, najprawdopodobniej jest to skrót do strony internetowej. W takim przypadku możesz bezpiecznie wejść w lokalizację C:\Users\użytkownik\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs
i bezpieczenie go z tej pozycji usunąć.
Jeżeli twój zestaw został złożony indywidualnie i korzystasz z czystego obrazu systemu, ułatwia to poniekąd sprawę. Niemniej jednak sam producent systemu dostarcza aplikacje, których być może nie chcesz. Czy aby na pewno potrzebujesz wskazówek, pogody, wiadomości, map czy OneNote?

Nie zalecane jest usuwanie oprogramowania, którego system domyślnie nie pozwala odinstalować. Są to integralne części systemu, bez których może on przestać poprawnie funkcjonować.
Zainstaluj aktualizacje
Zapewne twój nowy laptop nie został wyprodukowany w ciągu ostatniego miesiąca. Obraz systemu też mógł być przygotowany znacznie wcześniej. Teoretycznie, w ciągu tak krótkiego czasu mogło wyjść kilka ważnych łatek bezpieczeństwa, nie wspominając już o bazach wirusów… Poświęć chwilę na ich dokładną instalację. W końcu nikt nie chciałby, aby jego system zaczynał procedurę aktualizacji podczas ważnej pracy czy prezentacji.

Sprawdź ustawienia defragmentacji dysków
Windows 10, domyślnie defragmentuje wszystkie dyski, również te SSD. Ze względu na ich sposób działania jest to zbędne ustawienie, które tylko na dłuższą metę skraca ich żywotność.

Zainstaluj potrzebne programy
Programy to bardzo ważny punkt systemu, po odinstalowaniu tych niepotrzebnych, zainstaluj te, które są dla ciebie niezbędne. Sprawdź naszą listę.
Włącz czujnik pamięci
Domyślnie wyłączona a bardzo przydatna funkcja, szczególnie gdy twój dysk nie jest o zbyt okazałej pojemności. Dzięki niej system sam może usuwać niepotrzebne pliki jak i nawet opróżniać kosz czy pozbywać się nieużywanych już instalek z pobranych.

Sprawdź ustawienia prywatności
Zanim zaczniesz korzystać z systemu, warto zajrzeć do ustawień prywatności, domyślne ustawienia nie każdemu mogą odpowiadać. To tutaj możesz zmienić ustawienia o profilowaniu czy zarządzać uprawnieniami aplikacji.

Co zrobić po instalacji Windowsa? Spersonalizuj go!
Teraz już wiesz co zrobić po instalacji Windowsa. Gdy rzucisz okiem na wszystkie powyższe ustawienia i wskazówki, możesz przejść do personalizacji. Wejdź w Ustawienia i przejrzyj zakładki. Tam właśnie ustawisz wszystkie preferencje dotyczące wyglądu jak i działania według własnych upodobań.